Tlačová správa

Milan Lasica oslavuje 75. narodeniny

Noblesný džentlmen, ktorý pôsobí ostýchavo, hovorí ticho a pokojne, a pritom už pol storočie baví inteligentným humorom generácie divákov. Taký je slovenský herec Milan Lasica, ktorý dnes oslavuje 75. rokov.

Okrem hrania v Štúdiu L + S, ktoré vedie, píše texty k piesňam, pravidelne prispieva do novín, vydal niekoľko kníh a naspieval niekoľko albumov. Pritom stále točí, napríklad nedávno jednu z hlavných rolí v televíznom seriáli Kriminálka Staré mesto.

"Snažím sa uchrániť toho, aby som na staré kolená neupadol do celoplošnej nasratosti - prepáčte, že používam tento výraz. Starým mužom hrozí, že v istom veku skončia s aktívnym životom a sú bezradní," hovorí Lasica, ktorý túto tému vtipne glosuje aj v Listoch Emilovi. Listy dvoch dôchodcov, ktoré sú aj hlbokou výpoveďou o súčasnej spoločnosti, vychádzali sprvu ako fejtóny v časopise, potom sa z nich stala kniha a audiokniha (viac dielov) a teraz ich má v repertoári aj Štúdio L + S v réžii Juraja Nvotu.

V tomto bratislavskom divadle Lasica už cez 30 rokov účinkuje v rade predstavení, zásadne sa podieľa na dramaturgii a je tiež autorom textov. Teraz tam vystupuje napríklad po boku svojej švagrinej Emílie Vášáryovej okrem iného v komédiách Život na trikrát či Rybárik kráľovský, s Danielou Kolářovou sa snaží oživiť manželstvo v konverzačnej komédii Jeden a pol hodiny meškanie a s Milanom Kňažkom vedie majstrovské dialógy v hre Na fašírky mi nesiahaj, venovanej pamiatke Jaroslava Filipa a Júliusa Satinského.

Práve duo Lasica-Satinský vtislo tomuto divadlu súčasnú poetiku. Obaja v ňom začali hrať v roku jeho vzniku 1982 a v jeho budove, predtým hotel Tatra, spolu začínali už v roku 1959 v kabarete Tatra revue. "Vždy som sa obklopoval partnermi vrátane Júliusa Satinského, o ktorých som si myslel, že sú lepší ako ja," spomenul Lasica priateľa, ktorý zomrel v roku 2002. Spoločne vytvorili celý rad nezabudnuteľných predstavení, vrátane slávneho kabaretného programu Ktosi je za dverami a hier Deň radosti, Náš Priateľ René či Jubileum. Spolu si títo milovníci irónie a improvizovaného dialógu zahrali aj v niekoľkých filmoch, okrem iného Srdečný pozdrav zo zemegule, Traja veteráni, Utekajme, už ide! či Vážení priatelia, áno.

Milan Lasica sa narodil vo Zvolene, od malička ale žije v Bratislave, kde vyštudoval dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení (VŠMU). V rokoch 1964 až 1967 pracoval ako dramaturg Československej televízie, potom bol niekoľko rokov členom Divadla Na korze a v 70. rokoch pôsobil na Novej scéne v Bratislave. V 80. rokoch sa stal umeleckým šéfom Štúdia S (podľa agentúry Slovkoncert), ktoré v 90. rokoch s niekoľkými známymi kúpil a ktoré sa v roku 1999 premenovalo na Štúdio L + S.

Pred kamerou debutoval Lasica v roku 1961 v psychologickej sonde do života poslucháčov divadelnej fakulty Vždy možné začať režiséra Jána Lacka a od tej doby vytvoril niekoľko desiatok rolí. Pre český film ho objavil Juraj Herz snímkou Sladké hry minulého leta (1969); do Čiech jazdí Lasica natáčať dodnes - po revolúcii si zahral napríklad vo filme a seriáli Saturnin, komédiu Výchova dievčat v Čechách, Menzelovej adaptácii Hrabalovho Obsluhoval som anglického kráľa či Kachyňovho filmu Hanele. V roku 2005 sa Milan Lasica stal prezidentom Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest, ktorý sa pravidelne koná v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne.

Lasicovou veľkou láskou bola odjakživa hudba. Texty písal aj pre svoju prvú ženu, herečku a speváčku Zoru Kolínsku, pre Hanu Hegerovú aj Petra Lipu. Naspieval dva albumy starých evergreenov, vydal tiež album so spevákom Richardom Müllerom a vystupuje s orchestrom Bratislava Hot Serenades.
Milan Lasica, ktorému v roku 2003 prezident Václav Klaus udelil medailu Za zásluhy, je cez 30 rokov ženatý s herečkou a neskôr diplomatkou Magdou Vášáryovou, s ktorou má dve dcéry Hanu (34) a Žofiu (32).

Zdroj: ČTK
3. február 2015